Nahoru

Hypotéky zdražují, ale ušetřit může každý Cesta k novému bydlení nikdy nebyla jednodušší

úterý 31. srpna 2021

Úrokové sazby hypoték rostou a tento trend se v letošním roce určitě nezastaví. Nejnižší nabídkové sazby hypoték se již koncem léta pohybují kolem 2,5% a do konce roku se s velkou pravděpodobností přiblíží 3%. Může za to rostoucí cena zdrojů a zvyšování základních sazeb ČNB.

ČNB letos zvýšila základní sazby již dvakrát v součtu o 0,5% a další zvyšování nás na čeká na podzim. Bankovní rada chce vyššími sazbami a zvýšením proticyklických kapitálových rezerv bojovat proti překotnému tempu realitního a hypotečního trhu, ale zejména proti rostoucí inflaci. Ta totiž v červenci dosáhla meziroční výše 3,4%. Vysoká inflace a ji doprovázející růst mezd je naopak dobrou zprávou pro všechny, kteří už hypotéky a úvěry mají.

Inflace snižuje reálnou výši dluhu a díky tomu hypoteční klienti ušetří: pokud si například půjčili za úrok 2,5%, pak při inflaci 3,4% vrací bance reálně o 0,9% méně, než si půjčili. Úroky z hypotéky navíc snižují výši daňové povinnosti a hypoteční financování je díky oběma těmto faktorům i nadále velmi atraktivní.