Nahoru

Dotovaná hypotéka pomáhá klientům nést část úrokových nákladů Cesta k novému bydlení nikdy nebyla jednodušší

čtvrtek 16. března 2023

Pomocí dotované hypotéce opět vyjde koupě nového bytu stejně dobře, jako platba nájmu. Až se tedy rozhodnete pro koupi vlastního bydlení, není už potřeba čekat, až sazby zase klesnou.

Dotovaných hypoték je několik variant. Může se jednat o hypotéku s nízkou úrokovou sazbou, která platí po celou dobu fixace úrokové sazby a hypotéka se tak stává dostupnější a výhodnější. 

Nebo se může jednat o hypotéku, kdy hypoteční klient bude po předem známou dobu (např. 2 roky nebo po dobu první fixace úrokové sazby) splácet nižší splátku hypotéky a zbytek splátky pokryje z "dotace", která mu je jednorázově vyplacená na účet určený pro splácení hypotéky.

Klient má díky tomu výši měsíčních splátek, jako kdyby jeho úroková sazba nebyla například 6%, ale jen 4,99%, nebo dokonce 2,99%.

Délka dotace a výsledné efektivní úrokové sazby záleží na konkrétních parametrech té které dotované hypotéky. 

Za dva/tři roky už lze očekávat nižší inflaci a nižší úrokové sazby. Hypotéky se tak budou splácet výrazně snáze, než je tomu dnes. A i kdyby inflace (a sazby) zůstaly vysoké delší dobu - i tak by se hypotečnímu klientovi v budoucnu snáze splácelo, protože dlouhodobě vyšší inflace by nutně vedla k růstu mzdových požadavků a tedy za pár let bude splátka hypotéky relativně výrazně nižší.